8 grudnia 1965 roku w naszej parafii miała miejsce podniosła uroczystość. Proboszcz ksiądz Stanisław Stróżyński oddał parafię w macierzyńską niewolę Matki Kościoła za wolność Kościoła w świecie współczesnym. Zastanawiają dwie rzeczy. Po pierwsze sama idea oddania parafii w macierzyńską niewolę Maryi, po drugie użyty tytuł Maryi jako Matki Kościoła. Akt naszego proboszcza jest bez wątpienia świadectwem Jego wielkiej miłości do Maryi, ale wydaje się, że nosi w sobie także wpływ duchowości Prymasa Tysiąclecia i … Soboru Watykańskiego II.
Wzorem Prymasa
Kardynał Stefan Wyszyński przebywając w więzieniu w latach 1953 – 56 chcąc ratować Kościół i Naród przed komunistycznym zniewoleniem postawił wszystko na Maryję. Wierzył bezgranicznie, że Maryja pomoże w trudnej walce o duszę Narodu oraz wolność wiary i Kościoła. Miłość do Maryi i ufność do Niej zaowocowała Wielką Nowenną, Wielkimi Ślubami Narodu, ideą peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Jasnogórskiej Pani po wszystkich parafiach Polski oraz Aktem oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi, Matki Kościoła. Ta ostatnia idea, która również zaczęła się rodzić w czasie uwięzienia, w pełni zaowocowała w czasie Millenium 3 maja 1966 roku na Jasnej Górze.
W „Zapiskach milenijnych” Prymas Stefan Wyszyński tego dnia zanotował: „Rozpoczynają się uroczystości milenijne na Jasnej Górze. Są prawie wszyscy biskupi z całej Polski. Nadzieje nasze na [obecność] Ojca Świętego zawiodły z winy Rządu. Po czym dodał, że „w południe Sumę odprawia arcybiskup Wojtyła, a ja wygłaszam Słowo Boże i dopełniam Aktu oddania Narodu w macierzyńską niewolę Maryi za wolność Kościoła w Polsce i w świecie”.
Maria Okońska, bliska współpracownica Prymasa po latach wspominała, że kard. Wyszyński sam osobiście oddał się w macierzyńską niewolę Maryi podczas pobytu w więzieniu w Stoczku Warmińskim 8 grudnia 1953 roku. Akt ten zainspirował Prymasa Tysiąclecia, aby to samo uczynić z Polską. Uważał, „że Polska znajduje się w niewoli niechcianej, dlatego dla ratowania Kościoła i zagrożonej wiary Polska powinna oddać się w niewolę „chcianą””.
Przejęci troską o Kościół
Swoją miłością do Maryi oraz wiarą w Jej zwycięstwo Prymas Wyszyński po wyjściu z więzienia, a nawet jeszcze w czasie uwięzienia stopniowo zarażał rzesze wiernych Kościoła w Polsce. Nie dziwi więc sam akt oddania parafii w macierzyńską niewolę Maryi przez proboszcza ks. Stanisława Stróżyńskiego. Zastanawia jedynie czas, gdyż miał on miejsce parę miesięcy przed Aktem oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi, Matki Kościoła, którego Prymas Wyszyński dokonał 3 maja 1966 roku. W Kronice Parafialnej niestety nic nie ma na ten temat. Nie dowiemy się więc już nigdy, jak doszło do tego doniosłego w życiu naszej parafii aktu.
Matce Kościoła
Interesujące jest także to, że Maryja w Akcie oddania została nazwana przez Księdza Proboszcza Matką Kościoła. W tym czasie był to bowiem „świeży” tytuł Maryi. Papież Paweł VI ogłosił oficjalnie Maryję Matką Kościoła zaledwie rok wcześniej 21 listopada 1964 roku w obecności wszystkich Ojców Soborowych / gdyż trwał sobór / i przy ich gorącym aplauzie. Inicjatorem ogłoszenia Maryi Matką Kościoła był … prymas Stefan kardynał Wyszyński. Święto Maryi Matki Kościoła biskupi polscy ogłosili dopiero 4 maja 1971 roku. Faktem jest, ze Ksiądz Prymas oddając Polskę w niewolę Maryi, również nazwał Ją Matką Kościoła. Zastanawia otwartość naszego proboszcza ks. Stanisława Stróżyńskiego.
W „Jasnogórskiej Księdze”
Źródłem z którego czerpiemy wiedzę o oddaniu parafii w macierzyńską niewolę Matki Kościoła za wolność Kościoła w świecie współczesnym jest „Jasnogórska Księga”, która znajduje się w archiwum parafialnym. 1 grudnia 1965 roku delegacja parafialna wszystkich stanów zawiozła ją na Jasną Górę w następującym składzie: Jurek Jan, Dymała Ludwik, Lis Jan III, Jurek Bronisław, Dolata Marian, Zębska Maria, Płonka Joanna, Smolińska Jadwiga, Grzela Katarzyna, Lis Marian, Zybała Władysław, Maciejewski Jan, Dola Marian z Wierzbna; Motylewski Jan, Grabarek Stanisław, Lis Jan, Jura Maria, Motyl Zofia, Hylińska Maria, Kowalska Urszula, Demel Agnieszka, Stryjak Pelagia, Kołodziejczyk Barbara, Budziak Maria, Wałczyk Czesława, Górska Janina, Lis Stanislawa, Krupka Irena z Nabyszyc; Wróbel Cecylia, Kołodziejczyk Stanislawa, Mróz Władysław z Tarchał Małych, Kulas Franciszek z Kurocha. Druga Księga identyczna pozostała w parafii.
Za wolność Kościoła
Akt oddania parafii w macierzyńską niewolę Matki Kościoła podjęty przez proboszcza ks. Stanisława Stróżyńskiego wraz z parafianami 8 grudnia 1965 roku trzeba widzieć w ówczesnym kontekście historycznym. Polska była wtedy komunistyczna. Po odwilży popaździernikowej 1956 roku władze w latach sześć - dziesiątych prowadziły ostrą politykę antykościelną. Przybierała ona na sile wraz ze zbliżaniem się 1000 – lecia chrztu Polski. Kościół i wiara były realnie zagrożone. Dlatego nie dziwi ofiarowanie Aktu „za wolność Kościoła” co zostało podkreślone już w tytule. W samym akcie intencja ta zostaje doprecyzowana. Chodzi o wolność Kościoła w świecie, „a zwłaszcza w Ojczyźnie naszej”. Oprócz wolności Kościoła autorzy podkreślają, że są zatroskani o życie Boże w parafii oraz w rodzinach, o wierność Bogu, krzyżowi i Ewangelii Chrystusowej”. Dlatego w niewolę Maryi oddano wszystkie rodziny parafii, następnie młodzież
Zobowiązania Tysiąclecia i Maryjne
Oprócz samego Aktu w „Jasnogórskiej Księdze” znajdziemy także „Zobowiązanie Moralne Tysiąclecia” oraz „Zobowiązanie Maryjne”.
„Zobowiązania Moralne Tysiąclecia” zostały wybrane na zasadzie ankiety parafialnej i miały się stać podstawą „pracy wewnętrznej parafian w najbliższych latach” dla „większej chwały Bożej i pomnożenia czci Matki Bożej, Królowej Polski i Patronki naszej parafii”. Pod Zobowiązaniami, które stanowiło żywe wotum parafii, zostały złożone podpisy własnoręczne ks. Stanisława Stróżyńskiego i parafian. W Zobowiązaniach parafia ślubowała, aby „każdy z nas żył w łasce uświęcającej i był świątynią Boga – umocniony zachowaniem trzeźwości i czystości w rodzinach, przez częstą o ile możności miesięczną komunię świętą”.
W „Zobowiązaniach Maryjnych” z kolei ślubowano wprowadzenie praktyki „sobót Królowej Polski”, „aby każda sobota była przeżywana w szczególnej łączności z Maryją – na Jej chwałę w duchu miłości dla ludzi, przebaczenia krzywd i uraz, czynienia dobra”.
62/733 18 85
Kancelaria parafialna czynna:
środa 17.00 - 18.00
sobota 9.00 - 10.00
(ewentualne zmiany są podawane
w ogłoszeniach)
I KOMUNIA ŚWIĘTA W ROKU 2023
Uroczystość I Komunii Świętej w naszej Parafii
przeżywamy tradycyjnie
w drugą niedzielę maja:
14 maja 2023 roku
o godz. 10.30.
MODLITWA DO ŚWIĘTEGO MICHAŁA ARCHANIOŁA
Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw zasadzkom i niegodziwości złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.
"TWÓJ BRZUCH - MOJA SPRAWA"
„Mamusiu, to jest twój brzuch, ale to ja w nim jestem i to jest moje życie, nie decyduj za mnie.
Twój brzuch, ale moja sprawa, a nie twoja, co ja z tym życiem zrobię.”
NABOŻEŃSTWA MARYJNE W NASZEJ PARAFII
Nabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca
Każda pierwsza sobota miesiąca o godz.7.00
Różaniec Fatimski
Każdy 13 dzień miesiąca:
Różaniec Święty pół godziny przed Mszą Świętą
Msza Święta i procesja z figurą Matki Bożej
Różaniec w ciągu roku
W każdą niedzielę przed Mszą Świętą o godz. 10.30
Różaniec w październiku
godz. 18.00 (w tygodniu)
godz. 10.00 (w niedzielę)
Nabożeństwa Majowe
Codziennie po Mszy Świętej; w niedzielę o godz. 15.30
PORZĄDEK
MSZY ŚWIĘTYCH:
niedziele
8.00:
z udziałem młodzieży
10.30:
z udzialem dzieci
15.30
dni powszednie
od poniedziałku do soboty:
18.30
od wtorku do soboty:
7.00 i 18.30
w lipcu i sierpniu
w niedziele:
7.30, 9.00, 10.30
od poniedziałku do soboty:
18.30
Odwiedza nas 97 gości oraz 0 użytkowników.